Obyvatelé

Keňa v současnosti patří mezi ekonomicky nejsilnější africké státy. Je to země mnoho tváří, neboť na jedné straně vidíte zcela moderní život, ale na druhé straně chudobu a kmenový styl života. Život v Keni vychází z tradic kmenů, ale vliv civilizace je patrný zejména v Nairobi a dalších městech či přímořských oblastech. Vzhledem k velké rozloze keňského území je poměrně nízká zalidněnost – uvádí se hustota zabydlení asi 50 lidí na km2. Většina obyvatel v Keni je bantuského, pilotského nebo kušitského původu. Nikde jinde v Africe nežije tolik kmenů jako v Keni. Převážná část původních obyvatel žije ve vesnicích a zejména v klimaticky příznivějších podmínkách. Při návštěvě Keni budete potřebovat k domluvě buď angličtinu, nebo svahilštinu.

Kmeny

Zajímavostí je, že východní Afrika je považována za kolébku lidstva. Z více než 70 etnických skupin jsou nejčetnější a nejvlivnější Kikujové a Luové. Tedy na území Keni žije více jak sedmdesát kmenových skupin. Na severu země žijí nomádské kmeny Samburů, kteří žijí kočovným životem, neboť se neustále přemísťují se svými stády dobytka za lepšími pastvinami. Kmen Masajů obývá převážně pohraniční území s Tanzanií. Masajové jsou typičtí pastevci žijící v neobvyklých kruhových stavbách, postavených ze slámy a z dobytčího trusu. Jejich charakteristickým rysem je červené oblečení a ozdobné korálky. Pobřežní oblasti osídlují Svahilci. Většina obyvatel žije v prostých skromných podmínkách.

Masajové  Obydlí Masajů

Vzdělanost a náboženství

V Keni není povinná školní docházka, ale přesto je vykazována poměrně vysoká gramotnost. U dospělých převažuje více než dvě třetiny z celkového počtu obyvatelstva. V současné době žije v Keni více jak 30 milionů obyvatel. Průměrný věk, kterého se dožívají, je cca 55 let. V oblasti náboženství převažují římští katolíci, druhé místo zastávají protestanti a nejméně je muslimů.

Powered by WordPress | Designed by: suv | Thanks to toyota suv, infiniti suv and lexus suv